#Dzieci

Natalka kontra osteopetroza

Problemy ze zdrowiem zaczęły się od zwykłego uderzenia w kolanko

Natalka kontra osteopetroza

7.185 zł z 30.000 zł (23,95%)

Koszty dojazdów do szpitali, koszty bieżącego leczenia, przyszła specjalistyczna rehabilitacja

Opis zbiórki

Natalka to 6-letnia Wojowniczka, zawsze uśmiechnięta i pełna dobrej energii. Problemy ze zdrowiem zaczęły się u niej od zwykłego uderzenia w kolanko na placu zabaw. Bóle kości, które powodowały ogromne cierpienie dziewczynki, przypominały reumatoidalne zapalenie stawów. Przez 3 lata od urazu rodzice jeździli z nią do różnych szpitali, w których wykonywane były specjalistyczne badania – i wciąż nie stawiano właściwej diagnozy.

Wreszcie w lipcu 2023 roku w CZMP w Łodzi poddano Natalkę badaniom genetycznym, które potwierdziły jedno z pierwszych przypuszczeń – osteopetrozę, czyli chorobę Albersa-Schönberga. Już w grudniu 2021 roku w opisie zdjęć rentgenowskich pojawiała się sugestia, że być może chodzi właśnie o tę chorobę. Na początku września 2023 roku mama Natalki otrzymała potwierdzenie.
Wreszcie postawiona została właściwa diagnoza i można było rozpocząć leczenie.

Dziewczynką zajął się prof. Krzysztof Kałwak, kierownik kliniki „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. Wytłumaczył rodzicom procedurę przeszczepu szpiku i jego konieczność. Wykluczony został przeszczep rodzinny, więc znaleziono dawcę spoza Polski. Szpik został przeszczepiony 15 marca 2024 roku.

Natalka przebywa wciąż na oddziale, w zamkniętej sali, gdzie stara się funkcjonować i cieszyć się tym, że ma przy sobie mamę. Bardzo tęskni za bratem, tatą i swoim domem. Tam mogła się bawić, biegać i cieszyć się wszystkim, nawet pomimo bólu, który utrudniał jej życie. Bez wsparcia rodziny nie wytrzymałaby trudów leczenia i zamknięcia w sali szpitalnej.

Miewa chwile gorszego nastroju i jej największym marzeniem jest wrócić do normalnego życia kilkulatki. Po opuszczeniu oddziału przeszczepów czeka Natalkę dalsze leczenie, kontrole, specjalistyczne badania. Zdiagnozowana choroba ma wiele obliczy i atakuje wiele narządów, konieczny więc będzie stały nadzór lekarzy specjalistów.

Przekaż 1,5% podatku
Nr KRS 0000581036
Cel szczegółowy Natalia Kijko
Krok 1 - Wskaż kwotę wsparcia
Krok 2 - Wybierz metodę płatności
Krok 3 - Podstawowe informacje

Podsumowanie darowizny: 50,00 zł